Magunkról: egy kis történelem….

Balatonfenyves a Balaton déli partján, csodálatos természeti környezetben fekvő község.
A település a XX. század harmincas éveitől üdülőhely. Északon a Balaton, délen a Nagy-berek több ezer hektárnyi zsombékos, vadvízi területe határolja, mely ritka természeti látványosság és kisvasúttal is megközelíthető.

Balatonfenyves elnevezésének története a XIX. század végi filoxérajárványig nyúlik vissza: Gróf Széchenyi Imre e területen is parcellákat jelöltetett ki a tönkrement zalai szőlősgazdák részére. A telepesek a szőlőn kívül facsemetéket, közöttük jelentős számú erdei- és feketefenyőt is ültettek. A fenyő így megkülönböztető jelképévé vált a létrejött településnek s 1912 óta nevezik Balatonfenyvesnek.

A fürdőélet a XIX-XX. század fordulójától kezdve élénkült fel ezen a partszakaszon. A megyei alispán, Kacskovics Lajos az elsők között építtette fel kúriaszerű villáját a parthoz közeli területen. A következő évtizedekben sorra parcellázták fel a birtokokat s épültek a kisebb-nagyobb nyaralók. Ennek következményeként folyamatosan növekedett az itt nyaraló és az állandó lakosok száma is.

Az itt élők számának növekedésével egyre nőtt a gyermeklétszám is. Egy idő után szükségessé vált a gyermekek intézményes nevelése.

Az első óvoda, egy Balaton-parti, nyaraló épületben került kialakításra.
A Balaton Nagybereki Állami Gazdaságban dolgozók gyermekeinek Imremajorban építettek óvodát.
Idővel a Balaton partról átköltöztették a kicsiket a mai Fekete István Általános Iskola egyik épületébe, ahol tovább működött a két óvodai csoport, de megnövekedett gyermeklétszámmal.
Szükségessé vált tehát egy végleges megoldás. A még Fonyódhoz tartozó településen megkezdődött a beruházás: kijelölték a Fenyvesi utcában a telket és a lakosság támogatását is igénybe véve elindult az építkezés. Már nagyszülőként kísérik unokáikat az óvodába azok a fenyvesiek, akik részt vettek szombatonként a munkálatokban. Az új óvodában, 1986-ban kezdődött a munka.

……és a jelen….

Óvodánk 2011-ben kapta a Kisfenyő nevet. Két csoportban dolgozunk itt, ötven gyermekünkkel. Tágas, jól felszerelt csoportszobákkal és külön tornaszobával rendelkezünk. Hatalmas aulánk helyet ad az ünnepeinknek, szép és jól felszerelt játszóudvarunk számos játéklehetőséget rejt magában. Logopédiai foglalkoztatónkban hetente egy alkalommal, logopédus foglalkozik a kicsikkel.
Népszerűek nagymozgásos „Ugrimanó” és néptánc foglalkozásaink.
Az óvónénik munkáját a logopédus mellett fejlesztő pedagógus és gyógytornász segíti. Két óvónénink szakvizsgával rendelkezik, s folyamatosan képezzük magunkat, bővítjük tudásunkat, szélesítjük ismereteinket. Két dadus és egy takarító néni ügyel óvodánk tisztaságára.

Mottónk: „a legtöbb, amit gyermekeinknek adhatunk: gyökerek és szárnyak…”

E gondolatisághoz igazodva alakítjuk mindennapjainkat, melynek meghatározója nevelési programunk, a Tevékenységközpontú Óvodai Nevelési Program. E programot 1999-ben adaptáltuk - Fábián Katalin, a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnökének támogatásával.

2000-2002. között kiépítettük a COMENIUS 2000 Közoktatási minőségfejlesztési Program I. intézményi modelljét.

Programunk a gyermeki személyiségből indul ki, nevelőmunkánk középpontjában is a gyermeki személyiség áll.
Valljuk, hogy az embergyermek egyedi, mással nem helyettesíthető individuum és szociális lény egyszerre.

Programunkhoz híven igyekszünk gyermekeinkkel tevékenyen megismertetni közvetlen környezetünket és a minket körülvevő nagyvilágot.
Programjaink színesek és változatosak: az évszakok és a hozzájuk kapcsolódó ünnepkörök a meghatározói óvodai életünknek.

Programjaink:
Szeptember – az új ovisok fogadása

Október 4. - állatok világnapja (otthonról hozott kisállatokkal)

November 11. – Márton-napi vásáros vígasság (táncházzal, libazsíros kenyérrel, kézműves foglalkozással, lámpás felvonulással)

December – Mikulás ünnep, Adventi várakozás (mézeskalács-sütéssel, kézműves délutánnal, ajándékozással)
Február – farsang (igazi jelmezes beöltözéssel, színes kavalkáddal, eszem-iszommal és dínomdánommal)

Március, Április – tavasz-várás (húsvéti készülődéssel, locsolkodással)

Május – májusfa állítás (természetesen titokban – a lányok örömére)
          - Anyák napja (meghittséggel és ajándékozással)
- gyermeknap (légvárral, ügyességi versenyekkel, olykor lufihajtogatós bohóccal, arcfestéssel, fagyival és a májusfa kitáncolásával)
- évzáró és ballagás (tarisznyával a vállunkon elköszönünk óvodánktól, társainktól és az óvónéniktől

Gyakran jönnek hozzánk előadók: Rosta Géza, Az Üstökös Kompánia, Duci és Buci – régi, jó barátaink. Rendszeresen veszünk részt hangszeres bemutatókon, a rendőrbácsik és nénik megtanítanak bennünket helyesen közlekedni és elmondják nekünk, mit kell tennünk, ha egy nagy bevásárló központban elveszítenénk anyut meg aput…
Ültünk már rendőrautóban, tűzoltó autóban, kisvonaton és lovaskocsin is.

Gyermekeink, a személyes élmények során szerzett tapasztalataikat sokféle tevékenységben alkotják újra a mindennapokban. Személyiségfejlődésük elsődleges színtere a játék de a játék a kisgyermekkori tanulás legfőbb módszere is.

Arra törekszünk, hogy óvodásaink a környező világgal a maga komplexitásában ismerkedjenek meg!

Hackl Szilvia
igazgató