Mini bölcsőde

A Mini Bölcsőde működése:
A Balatonfenyvesi Mini Bölcsőde 2019 szeptemberében nyitotta meg kapuit. A településen nagy igény mutatkozott a kisgyermekek napközbeni ellátására, amely pályázat révén a régóta jól működő óvodában kapott helyet, így mára többcélú intézményként működik.
A mini bölcsőde a gyermekjóléti alapellátás része, a napközbeni gyermekellátás, ezen belül a bölcsődei ellátás egyik intézménytípusa, amely 20 hetes kortól 3 éves korig fogadja a gyermekeket.

A Mini Bölcsőde létesítését, működését, szakmai munkáját valamint szakmai programját meghatározó jogszabályok:
  • 1992. évi XXXIII. törvény a közalkalmazottak jogállásáról
  • 1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról
  • 257/2000. (XII.26.) Korm. rendelet a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvénynek a szociális valamint a gyermekjóléti és gyermekvédelmi ágazatban történő végrehajtásáról
  • 369/2013. (X.24.) Korm. rendelet a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, intézmények és hálózatok hatósági nyilvántartásáról és ellenőrzéséről
  • 15/1998. (IV.30.) NM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről
  • 37/2014. (IV.30.) EMMI rendelet a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról

A Mini Bölcsőde bemutatása:
A Mini Bölcsőde jól megközelíthető, frekventált helyen, Balatonfenyves község sűrűn lakott településrészén, az óvoda épületén belül helyezkedik el.
A bölcsődében 2 kisgyermeknevelő és egy bölcsődei dajka foglalkozik a gyermekek napközbeni ellátásával.  Mindhárom bölcsődei dolgozó szakirányú végzettséggel rendelkezik, emellett mindkét kisgyermeknevelő folyamatosan vesz részt különféle munkájukat segítő továbbképzéseken.
A gyermekcsoportba 7 gyermek jár, életkorukat és nemüket tekintve vegyes megoszlásban.

A Mini Bölcsődébe kerülés módja:
Ebben az intézményben a túljelentkezés miatt várólistáról kerülnek be a gyerekek. Előzetes egyeztetés után a szülők egy e-mailben jelzik igényüket a bölcsődébe kerüléshez. Ezután egy várólistára kerül mindenki.
Mivel az óvodával egy épületben helyezkedik el a bölcsőde, így lehetőség van arra, hogy év közben is átkerüljenek gyerekek az óvodába, tehát a megüresedett bölcsis helyekre év közben is be lehet kerülni-folyamatos beszoktatás van.  A beszoktatás általában 2 hetes, minden esetben valamelyik családtaggal történő beszoktatást preferáljuk.

Mindennapjaink:
Napjaink jól szervezett, folyamatos, ugyanakkor rugalmas napirend köré épülnek. Ez a kisgyermekek igényeinek, szükségleteinek kielégítését, a nyugodt, kiszámítható gondozás feltételeit biztosítja, megteremtve ezzel a gyermekek számára a biztonságérzetet, a kiszámíthatóságot, és az önállósdás lehetőségét. Minden évszaknak megfelelően, más-más napirendet alkalmazunk, illetve fokozottan figyelemmel kísérjük a csoport életkori összetételét, amelynek megfelelően alakítjuk ki a gyermekek napirendjét.
Az önfeledt önálló játék megteremtése mellett nagy hangsúlyt fektetünk a csoportba járó gyermekek anyanyelvi-, vizuális-, zenei- és mozgásfejlesztésére is, amelyeket rövid kezdeményezések keretében, hetente változó témák köré igyekszünk szervezni.
Mivel kis létszámú a csoport (7 fő), sok időt jut egy-egy gyermekre, ezáltal jobban tudjuk támogatni a gyermekek önállósodási törekvéseit. Nálunk a bölcsődei dajka is nagy szerepet vállal a kisgyermekek napközbeni ellátásának segítésében, ismeri a gyermekek szokásait, illetve játékukba is szívesen bekapcsolódik.

Célunk:
Munkánk célja  az élmény alapú pedagógia és a körülöttünk lévő világ tapasztalással való megismertetése a gyerekekkel. Fontos számunkra, hogy a hozzánk járó kisgyermekek egy biztonságot adó, kiszámítható, vidám és szeretetteljes légkörben tudjanak fejlődni a bölcsődében.

Lukácsi Kamilla

bölcsőde szakmai vezető